Google+ Followers

środa, 1 stycznia 2014

13 sposobów, aby czuć się szczęśliwszym


13 sposobów, aby czuć się szczęśliwszym

9 grudnia

 kp40


Nie zdajemy sobie sprawy z tego, że wiele naszych nawyków myślowych powstaje na naszej drodze do szczęścia i powoduje to, że popadamy w negatywne wzorce myślenia. Przyjrzyjmy się poniższym 13 sposobom, na jakie łączą się nasze umysły i myśli, pozwalając nam odczuwać szczęście, na które zasługujemy, uwalniając nas ku życiu, miłości i odczuwaniu szczęścia. Przypatrzmy się, w jaki sposób możemy uwolnić się od tych myśli i nawyków myślowych, które powstrzymują nas i przytrzymują w dole, kiedy czekamy z utęsknieniem na nas nowych, lepszych, szczęśliwszych i bardziej pozytywnych. Skorzystajcie z tych rad, a nie tylko wy poczujecie się lepiej, lecz również i wasze otoczenie, przecież nawet od maleńkiej świeczki można zapalić inne świece.

1. Porzuć wszelkie narzekanie
W ciągu dnia możemy potencjalnie znaleźć niezliczone rzeczy, na które można narzekać, jak np. pogoda, ruch uliczny, obsługa w restauracji, lecz w jaki sposób stałe zaprzestanie narzekania uczyni dla nas rzeczy w jakikolwiek sposób lepszymi? Czy sprawia to, że jest lepiej? Czy czyni nas szczęśliwszymi? Czy też obniża nasze samopoczucie i sprawia, że czujemy się nieszczęśliwi, gorsi i w depresyjnym nastroju? Nasz nastrój jest w naszych rękach, możemy wybrać sobie sposób reagowania w każdej sytuacji, możemy dać sobie przyzwolenie na to, by wessał nas negatywny stan umysłu lub wznieść się ponad to i być szczęśliwym pomimo korków na drodze!

„Powiedz komitetowi negatywności, który spotyka się w twojej głowie, aby usiadł i zamknął się”.  Martin Seligman

2. Porzuć przekonanie, że zawsze musisz mieć rację
Wielu z nas nęka już sama myśl, że mogą się mylić i to tak dalece, że tracą swoich drogich przyjaciół oraz tych, których kochają, tylko po to, aby udowodnić, że mają rację. Porzucenie tego zwyczaju doprowadzi do lepszej relacji ze wszystkimi. Odczuwasz spokój, kiedy wiesz, że chociaż możesz mieć rację, oszczędzasz sobie i otoczeniu wielkiej dozy stresu, zmartwienia i napięcia, nie musząc mieć racji lub mieć ostatniego słowa. Wayne Dyer napisał: „Czy wolę mieć rację, czy być życzliwy?” Pomyśl o tym następnym razem, kiedy odkryjesz, że walczysz z tym nawykiem!

3. Porzuć wszelkie autodestrukcyjne myśli
Większość przeszkód, jakim stawiamy czoło w swoim życiu, tak naprawdę została spreparowana w naszych umysłach, są one wyobrażeniami, są nierealne i to one zapobiegają naszemu postępowi, nie nasze bieżące okoliczności. Te wymyślone przeszkody wypaczają nasze myśli, że możemy coś zrobić lub nie możemy, że coś jest możliwe albo niemożliwe.   Powinniśmy patrzeć ponad naszymi przeszkodami. Wówczas będziemy gotowi rozłożyć swoje skrzydła i wzlecieć!

„Całe morze wody nie zatopi okrętu, jeśli nie dostanie się do jego środka.. Podobnie, negatywność świata nie skieruje cię w dół, jeśli nie pozwolisz jej, by weszła do twojego wnętrza” -  Goi Nasu

4. Porzuć swoje lęki
Co mógłbyś osiągnąć, gdybyś wiedział, że ci się uda? Nasze obawy są niestety utrudnieniami, które sami sobie tworzymy. Wyobraź sobie, jak wszelkie przeszkody znikają, jak byś się czuł? Zamknij oczy i wyobraź sobie to tylko przez chwilkę. Dobrze się czujesz? Teraz spróbuj żyć w ten sposób.             Bądź życzliwy dla siebie w swoich myślach, słowach i działaniach. Jest to tak samo ważne jak okazywanie życzliwości innym.

5. Porzuć przywiązania
Przywiązania tworzą atmosferę lęku. Nie uzależniaj się od rzeczy i dopuść do siebie myśl, że uniemożliwiają ci one bycie szczęśliwym.

6. Porzuć swój krytycyzm
Powstrzymaj się od krytykowania wszystkich i wszystkiego, czego nie rozumiesz. Wszyscy się różnimy od siebie i to czyni życie pięknym; cóż by to była za nuda, gdybyśmy wszyscy byli tacy sami! Pozwól ludziom i rzeczom być odmiennymi, nie postrzegaj różnic jako pretekstu do krytykowania. Wszyscy chcemy być szczęśliwi, pozwólmy sobie samym być szczęśliwymi i pozwólmy innym, aby byli szczęśliwi.

7. Porzuć obwinianie
Przestań starać się wynajdować przyczyny tego, że sprawy są takie, jakie są, doszukując się wyjaśnienia spraw często staramy się i znajdujemy winę w kimś lub czymś, ta negatywność krzywdzi nasze otoczenie, lecz bardziej niż kogokolwiek krzywdzi nas samych!

8. Porzuć staranie się, by zrobić wrażenie na ludziach
Jest dużo więcej ważnych rzeczy w życiu niż zamartwianie się tym, co ktoś pomyśli o twoich butach, w jaki sposób zarabiasz na życie lub jakiej marki jest twój samochód. Te sprawy z pewnością nie podtrzymują zdrowych relacji. Tym, czego ludzie chcą od ciebie, jest to, abyś był prawdziwy, był sobą. Kiedy porzucasz wszelkie pozory, zdajesz sobie sprawę z tego, że ludzie akceptują cię, dlatego że jesteś tym, kim jesteś a ty odkryjesz, że twoje relacje są teraz silniejsze i głębsze.

9. Przestań się tłumaczyć
Czasami popadamy w nawyk tłumaczenia się dla samego tłumaczenia się. Wszyscy mamy czas, zasoby i energię, i zawsze będziemy je mieć. Powinniśmy czerpać korzyści z naszej młodości, dobrego zdrowia, dobrobytu, wolnego czasu i wszystkiego w naszym życiu, dopóki je mamy!

10. Porzuć starania o to, by ciągle sprawować kontrolę
Sytuacje, wydarzenia, ludzie; jak możemy sprawdzić, większości z tego, co się dzieje wokół nas, nie udaje się nam kontrolować, a więc musimy oszczędzić sobie zachodu z powodu przekonania, że jest to możliwe. Niech każdy i wszystko, co jest w twoim otoczeniu tylko będzie, a ty poczujesz się dużo bardziej zrelaksowany i szczęśliwszy.

11. Pozwól przeszłości odejść
Zachowaj odpowiednią perspektywę, nigdy nie przebywaj w przeszłości i nie niepokój się przyszłością, natomiast ciesz się tymi bezcennymi codziennymi chwilami. Dzisiaj jest wszystkim, co masz. Jutro nie zostało ci obiecane a wczoraj jest już dla ciebie przeszłością. Tak więc bądź obecny we wszystkim, co robisz. Pamiętaj, że są to dobre, stare dni, szczęście nie jest czymś, co możesz przełożyć na przyszłość.

12. Nie opieraj się zmianom
Każde życie pociąga za sobą zmiany. Jako ludzkie istoty często cieszymy się tym, co jest nam znane a kiedy sprawia to nam komfort, stawiamy opór zmianom. Lecz bardzo niewiele (rzeczy i spraw) pozostaje na zawsze i dlatego mamy zawsze być gotowi na zmianę, co nie oznacza, że mamy się jej obawiać, raczej przyjmujmy ją, kiedy nachodzi, pukając do naszych drzwi, witajmy ją w wejściu i postrzegajmy jako sposobność, sprzyjająca okoliczność dla czegoś nowego i lepszego.

13. Przestańmy żyć wedle oczekiwań innych ludzi
Zbyt dużą część swojego życia spędzamy , starając się dopasować do społecznych archetypów. Pozwalamy, by oczekiwania innych określały pracę, jaką wykonujemy, samochód, który prowadzimy, odzież, którą nosimy i dużo więcej rzeczy! O ile bardziej szczęśliwi bylibyśmy, gdybyśmy zamiast tego szli za głosem naszych serc i robili wszystko na takie sposoby, które nam odpowiadają. Pozwalamy naszym najbliższym, aby narzucali nam swoją wolę, naszym rodzicom, krewnym, partnerom a często pozwalamy na to, aby wpływ mediów lub rządu narzucał nam sposób, w jaki mamy żyć. Wszyscy jesteśmy utalentowanymi jednostkami, wszyscy mamy coś do oferowania, coś jedynego w swoim rodzaju. Każdy z nas jest obdarowany. Powinniśmy pielęgnować nasze talenty i dary oraz dawać swój wkład poprzez robienie tego, co robimy, w jak najlepszy sposób, robiąc to, co kochamy, a nie to, o czym myślimy, że się tego od nas oczekuje.

Tłumaczenie: Anna Małgorzata Bogusz


 

 Szczęśliwszego Nowego Roku 2014! Nasze szczęście leży w naszych rękach, a to oznacza, że naprawdę możemy być szczęśliwi...